داغ ترین خبر:

ورود / عضویت

BimeClick

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

بیمه شخص ثالث چیست ؟ و علت نام گذاری بیمه شخص ثالث چیست؟ چه کسانی باید بیمه شخص ثالث داشته باشند و یا این که این شخص ثالث پر ماجرا کیست و فرد با داشتن این بیمه نامه از چه خدمات  بیمه ای  می تواند استفاده کند،  همه این ها سوالاتی است که در ادامه به همه آنها پاسخ خواهیم داد.
تعریف بیمه شخص ثالث : بر اساس قانون بیمه اجباری مسئولیت تمامی دارندگان وسیله نقلیه  موتوری در مقابل اشخاص ثالث بیمه شخص ثالث نامیده می شود. در واقع این قانون برای حمایت از همه افرادی است که در حوادث رانندگی دچار خسارت شده اند و برای جبران همه هزینه های درمان و خسارت مالی و جانی افراد  در تاریخ ۲۳/۱۰/۱۳۴۷ از سوی مجلس شورای اسلامی تصویب گردید.

شخص ثالث به همه کسانی اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی که توسط وسیله نقلیه موتوری دچار خسارت جانی یا مالی شوند به جز خود راننده مقصر حادثه بیمه شخص ثالث نامیده می شوند و در واقع بیمه شخثص ثالث از شاخه های بیمه مسئولیت است.

در پوشش بیمه نامه شخص ثالث، مالک وسیله نقلیه یا بیمه‌ گذار شخص اول، شرکت بیمه یا بیمه‌ گر شخص ثانی و همه افراد زیان‌ دیده غیر از راننده مقصر در حادثه شخص ثالث هستند. البته طبق قوانین جدید، راننده نیز تحت پوشش بیمه ای با عنوان ”بیمه حوادث راننده“، که به تازگی بخشی از بیمه نامه شخص ثالث است قرار می‌گیرد. با این تفاوت که بیمه حوادث راننده تنها مسئولیت جبران خسارت هایی از قبیل فوت و نقص عضو راننده مقصر را به عهده دارد و شامل پرداخت هزینه‌ های درمان راننده نمی شود

پوشش های بیمه شخص ثالث:
پوشش بیمه نامه در واقع سقف تعهدات شرکت بیمه به عنوان بیمه گر در قبال بیمه گذار یا همان بیمه شونده می باشد و حداکثر میزان هزینه ای است که شرکت بیمه می تواند برای جبران خسارت های حوادث رانندگی  را تحت پوشش قرار می دهد.  حداقل و حداکثر میزان پوشش ها هر ساله توسط بیمه مرکزی به شرکت های بیمه اعلام می شود. تمامی این پوشش ها در زمان خرید بیمه شخص ثالث و حتی در زمان استعلام بیمه شخص ثالث باید لحاظ شوند.
پوشش جانی بیمه شخص ثالث: در پوشش جانی بیمه  نامه شخص ثالث ، همه انواع دیه یا ارش (دیه جراحت) که در اثر حادثه رانندگی باعث ایجاد آسیب یا شکستگی و نقص عضو و از کار افتادگی کامل و یا موقت شود را تحت پوشش قرار می دهد . میزان این خسارات بر اساس قیمت دیه کامل در ماه حرام محاسبه می شود . برای سال ۹۶ میزان دیه ماه حرام ۲۸۰ میلیون تومان و برای ماه عادی ۲۱۰ میلیون تومان مشخص شده است.

پوشش مالی بیمه شخص ثالث : در پوشش مالی بیمه نامه شخص ثالث تمامی خسارات های وارده به کلیه اموال منقول و غیر منقول ( تحت مالکیت ) شخص ثالث را جبران می کند. حداقل سقف تعهدات خسارات مالی برابر با یک چهارم قیمت دیه کامل در ماه حرام است . برای سال ۹۶ حداقل خسارت مالی ۷ میلیون تومان و حداکثر میزان پوشش مالی بیمه نامه ثالث ۳۰ میلیون تومان می باشد که هر فردی به انتخاب خود می تواند هر پوششی را که بخواهد بر روی بیمه نامه داشته باشد. البته این نکته را فراموش نکنید که داشتن پوشش بیشتر در بیمه نامه همواره آسودگی شما را در رانندگی به همراه خواهد داشت.

نحوه محاسبه بیمه شخص ثالث:
قیمت نهایی حق بیمه شخص ثالث بر اساس عوامل مختلف تعیین می شود از جمله نوع خودرو  و سال ساخت خودرو ، کاربری خودرو ، میزان پوشش های بیمه نامه ، مدت اعتبار بیمه نامه ، میزان تخفیف بیمه نامه و نهایتا میزان جریمه دیر کرد بیمه شخص ثالث می باشد.

شما می توانید با استفاده از وب سایت ما فقط با یک کلیک بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه خود را از هر شرکت بیمه ای که مد نظرتان است با پایین ترین نرخ خریداری نمایید.

 

-

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *