داغ ترین خبر:

ورود / عضویت

BimeClick

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

یکی از چالش های همه دارنگان  وسایل نقلیه بیمه نامه های این وسائل می باشد که چه بیمه نامه ای را از چه شرکت بیمه ای باید خریداری نمایند و یا اینکه اصلا بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث چیست و دارنده این بیمه نامه ها چه پوشش هایی را خواهد داشت. اگر به چند سال پیش برگردیم  داشتن بیمه نامه بدنه در بین افراد و رانندگان امری جدی تلقی نمی شد ولی با گسترش فرهنگ بیمه ای و آگاهی بیشتر افراد از خدمات بیمه نامه ها مخصوصا بیمه بدنه و با گران شدن قیمت خودروها و زیاد شدن تعداد خودروهای لوکس  و بالا بودن هزینه های تعمیرات داشتن بیمه بدنه را برای همه از ضروریات می باشد.

فلسفه داشتن بیمه نامه در واقع کاهش ریسک حادثه است ، حال اگر فردی بیمه ثالث داشته باشد بخشی از این ریسک جبران می شود و شخصی که بیمه بدنه را در کنار بیمه شخص ثالث خریداری می کند ریسک بیشتری را تحت پوشش قرار می دهد ، بهتر است بدانیم بیمه بدنه از بیمه نامه هایی است تنها برای اتومبیل نیست و برای هواپیما ، کشتی و کشنده را نیز تحت پوشش قرار می دهد. بیمه بدنه بیمه نامه ای است غیراجباری ولی لازم ، در بیمه بدنه بیمه گذار با پرداخت حق بیمه ، خودروی خود را در مقابل خسارات وارده تحت پوشش قرار می دهد . برخی از پوشش ها در بیمه بدنه به عنوان پوشش پایه هستند و با خرید پوشش های اضافی در بیمه بدنه می توانید بیمه نامه ای با پوشش ها کامل را داشته باشید. البته برخی از حوادث هم وجود دارد که از استثنائات بوده و پوششی را ندارد.

پوشش های اصلی بیمه بدنه :
در حالت عادی خسارات ناشی از موارد زیر به عنوان خطرات اصلی بیمه نامه می باشند :
-واژگونی و سقوط خودرو
-آتش سوزی یا انفجار و صاعقه و انفجار
-برخورد خودرو با یک جسم ثایت یا متحرک
-سرقت کلی خودرو که شامل خسارات ناشی از سرقت خودرو بوده یا خسارت ناشی از آسیب به وسایل اصلی خودرو باشد.

مطلب مرتبط : بهترین بیمه بدنه

پوشش های اضافی بیمه نامه بدنه:
علاوه بر پوشش های اصلی ، برخی پوشش های اضافی و تکمیلی برای خودروتان می توانید داشته باشید .
بر اساس شرایط بیمه بدنه خسارات زیر ، خسارات فرعی بیمه نامه می باشند و با پرداخت حق بیمه های اضافی همه این موارد تحت پوشش قرار می گیرد.
-بلایای طبیعی : همه خسارات ناشی از بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله و … را می توانید از بیمه بدنه استفاده نمایید .  دقت اینکه صاعقه جزو خطرات اصلی بیمه نامه بدنه بوده و برای این خسارت لازم نیست که حق بیمه اضافی پرداخت شود.

-پوشش اسید و پاشیدگی رنگ و مواد شیمیایی داشتن این پوشش در بیمه بدنه خودرو بسیار رایج می باشد و حتی اگر رنگ اتومبیل با روغن ترمز از بین برود با این بیمه نامه تحت پوشش خواهد بود مگر اینکه خوردوی بیمه شده ، برای حمل اسید و مواد اشتعال زا و .. نباشد.
-سرقت لوازم جانبی خودرو: با داشتن این پوشش علاوه بر پوشش اصلی سرقت ، برای داشتن پوشش سرقت برای لوازم و وسایل جانبی خوردو مانند رینگ و لاسیک و سیستم صوتی باید این پوشش اضافی خریداری شود.
-شکست شیشه :اگر شیشه بدون برخورد جسم خارجی و به تنهایی و حتی با گرم و سرد شدن هوا شکسته شود  با داشتن این پوشش اضافی در بیمه بدنه تحت پوشش قرار می گیرد.
-پوشش نواسانات قیمت: اگر بیمه گذار ارزش واقعی خودرو را در زمان خرید بیمه نامه اعلام کرده باشد و افزایش قیمت خودرو اتفاق بیافتد ، با خرید این پوشش ارزش وسیله در بیمه نامه بالاتر می رود
-پوشش ترانزیت: از آنجاییکه بیمه بدنه فقط خساراتی که در داخل محدوده مرزی ایران را تحت پوشش قرار می دهد اگر قصد خروج از کشور را دارید  حتما این پوشش را خریداری نمایید. الیته این پوشش سرقت کلی و سرقت لوازم جانبی ار تحت پوشش قرار نمی دهد.
-حذف فرانشیز : فرانشیز از موضوعات مهم در بیمه بدنه و از پوشش های اضافی بیمه بدنه است که اگر بیمه گذار دارای عدم خسارت بیش از ۴۵ درصد باشد می تواند این پوشش را خریداری نماید.
-هزینه رفت و آمد : با خرید این پوشش هزینه رفت و آمد بیمه گذار در صورتی که وی نتواند از خودروی خود استفاده نماید ، هزینه رفت و آمد خود را از شرکت بیمه دریافت نماید . نکته این پوشش برای خودرو های سواری بوده و همه خسارات به جز سرقت را تحت پوشش قرار می دهد.
-هزینه کشیده شدن هر جسم تیز مانند میخ بر روی بدنه خودرو تحت پوشش بیمه بدنه نمی باشد مگر اینکه این پوشش را خریداری کرده باشید.

خساراتی که در بیمه بدنه تحت پوشش نمی باشند :
موارد زیر  در واقع از استثنائات بیمه بدنه بوده و اگر هر یک از خسارات اتفاق بیافتد شرکت بیمه پوششی را ارائه نمی دهد.
-خسارات که به صورت عمد توسط خود فرد بیمه گذار یا راننده و یا ذینفع  به خودرو وارد آید .
-خساراتی که ناشی از انفجارهای هسته ای و تشعشعات رادیو اکتیو اتفاق بیافتد
– خسارت‌هایی که به موجب جنگ، شورش، حمله یا اعتصاب به خودرو وارد می‌شوند.
– خسارت‌ هایی که علت وقوع آن، استفاده از مشروبات الکلی، مواد روان‌گردان یا مخدر باشد.
– خساراتی که به دلیل حمل بار بیش از حد به خودرو وارد می‌شود.
– خسارت‌هایی که در حین فرار از پلیس برای خودرو پیش می‌آید؛ البته درصورتی‌که گریز از پلیس توسط فردی باشد که به صورت غیرقانونی و بدون اجازه مالک خودرو، اصطلاحاً خودرو را تصرف کرده باشد، بیمه‌گر خسارات وارده را پوشش می‌دهد.
– درصورتی‌که فرد گواهی‌نامه رانندگی نداشته باشد یا گواهی‌نامه آن باطل شده باشد بیمه بدنه خسارت وارده به خودرو را پوشش نمی‌دهد

-

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *