داغ ترین خبر:

ورود / عضویت

BimeClick

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

همه شرکت های بیمه  صورت های سود و زیان خود را برای هر سال بیمه ای ارائه می کنند. آمار منتشر شده از سوی بیمه مرکزی نشان می دهد که چندین شرکت بیمه در مرز زیان دهی قرار دارند. یکی از این شرکت ها، شرکت بیمه ایران می باشد. شاید رتبه ۴ توانگری شرکت بیمه ایران کارت زردی بود که  شرکت بیمه مرکزی در گزارش سالانه خود به بیمه ایران داده بود. در ادامه زیان دهی این شرکت بیمه را بررسی می کنیم.

شرکت بیمه ایران
شرکت بیمه ایران در۱۵  آبان ماه ۱۳۱۴ در صنعت کشور شروع به کار کرد، شرکت بیمه ایران به عنوان شرکت بیمه ایرانی و دولتی تاسیس شد. از همان ابتدا شرکت بیمه ایران توانست شعباتی را  در چندین شهر در سراسر کشور تاسیس کند. با شروع فعالیت این شرکت ۶۲ درصد از بازار بیمه کشور در اختیار شرکت بیمه ایران قرار گرفت و حتی توانست سهم بزرگی از فعالیت شرکت های خارجی را کم نماید. بیمه ایران از همان ابتدا در چندین رشته بیمه ای مختلف در حال فعالی بوده است.

توانگری شرکت های بیمه
تواناترین شرکت بیمه یا همان بهترین شرکت بیمه ، شرکتی است که در سطح توانگری بالایی قرار داشته باشد. میزان توانگری شرکت های بیمه را بیمه مرکزی طی یک گزارش سالانه اعلام می نماید. معمولا ۵ سطح توانگری در این گزارش آورده می شود که شرکت هایی که در سطح توانگری یک می باشند ، شرکت هایی هستند که توانسته اند بهترین سطح رضایتمندی مشتریان را در ایفای تعهداتشان داشته اند را ارائه کنند.

شرکت هایی که در سطح یک توانگری و وضعیت مطلوب قرار دارند، نسبت توانگری آنها برابر۱۰۰ درصد و بیشتر است. این شرکت ها برای ایفای تعهدات خود در مقابل بیمه گذاران و صاحبان حقوق آنها از توانایی کافی برخوردارند.
نسبت توانگری مالی سطح دو، بیش از ۷۰ درصد و کمتر از ۱۰۰ درصد است. این شرکت ها توانسته اند از لحاظ مالی وضعیت خود را ترمیم کرده و وضعیت مالی سه ساله و حسب مورد برنامه افزایش سرمایه داده اند.
نسبت توانگری مالی سطح سه، بیش از ۵۰ درصد و کمتر از ۷۰ درصد است. شرکت هایی که در این سطح قرار دارند باید حتما برنامه ترمیم وضعیت مالی خودشان را برای  دو سال بعد  به تفکیک هر ساله اعلام نمایند.
 نسبت توانگری مالی سطح چهار، بیش از ۱۰ درصد و کمتر از ۵۰ درصد است. شرکت هایی که در سطح چهار قرار می گیرند باید برنامه ترمیم وضعیت مالی و برنامه افزایش سرمایه برای سال آینده ارائه و تمهیدات لازم جهت ارتقاء سطح توانگری خود را ارائه نمایند. علاوه بر این با توجه به سطح توانگری شرکت ها، بیمه مرکزی به استناد ماده ۱۲ آئین نامه توانگری، شرکتهای بیمه مشمول را ملزم به انجام برخی از اقدامات فوری از جمله کاهش صدور بیمه نامه، عدم ارائه پاداش به مدیران و خودداری از سرمایه گذاری در بخش های کم بازده نموده است.
  نسبت توانگری مالی سطح پنج، کمتر از ۱۰ درصد است. چنانچه نسبت توانگری موسسه بیمه در سطح پنج باشد، بیمه مرکزی مجاز است پروانه فعالیت موسسه بیمه را در یک یا چند رشته بیمه ای تعلیق یا ابطال نماید.

در آخرین گزارش بیمه مرکزی درباره رتبه‌بندی شرکت‌های بیمه، بیمه ایران رتبه ۴۴ توانگری مالی را کسب کرد. رتبه‌ای که شاید برای فهم آن نیاز به توضیحاتی باشد. بر اساس رتبه‌بندی در نظر گرفته شده برای شرکت‌های بیمه شرکت‌هایی که در سطح توانگری مالی یک هستند، سرمایه و توانایی کافی برای ایفای تعهداتی که در برابر بیمه‌گذار پذیرفته‌اند را دارند. شرکت‌های سطح دو توانایی عمل به تعهدات را دارند اما باید وضعیت مالی خود را بهبود بخشند.

چرا بیمه ایران رتبه ۴ توانگری را دارد؟
میزان زیان انباشته در بیمه ایران بسیار قابل توجه است، این اتفاق برای یک سال و به صورت یکباره پیش نیامده است، در طول ۹ سال گذشته اگر تحلیل علمی و حرفه ای انجام بگیرد باید منتظر چنین اتفاق ناخوشایندی بودیم. صدور بیمه نامه هایی که خسارت بالایی را داشته اند و از طرف دیگر بستن قرارداد با شرکت های دولتی که در پرداخت حق بیمه ها دیرکرد داشتند برخی از از دلایل این اتفاق باشند.
از سوی دیگر تغییر مدیریتی در شرکت بیمه ایران یکی از عوامل ایجاد این مشکل مطرح شده است. انتظار می رفت با تغییرات مدیریتی جدید شاید گرهی از این مشکلات باز شود. ولی متاسفانه با کمبود ذخایر این مشکلات افزون تر شد. و با اصلاح این وضعیت صورت های مالی ایران زیان انباشته از ۱۱۱ میلیارد تومان به ۱۴۰۰ میلیارد تومان رسید. با ادامه همه مشکلات بار دیگر تغییر مدیریتی انجام گردید و با توجه به سالنامه آماری بیمه مرکزی در سال ۹۴ زیان انباشته این شرکت به ۳۲۰۰ میلیارد تومان رسید و وزارت اقتصاد به این نتیجه رسید که باید مدیران شرکت های بیمه ای خودشان بیمه ای بوده و تحصیلات بیمه ای داشته باشند تا بتوانند نیازهای بیمه ای را در زمان بحران مدیریت نمایند زیان انباشته در بیمه ایران در سال ۱۳۹۲ بالغ بر ۱۱۱ میلیارد تومان بوده و حال پس از ۴ سال بزرگترین شرکت بیمه کشور ۳۲۰۰ میلیارد تومان زیان انباشته را تحویل مدیریت های جدید داده .

اگر چه به واسطه پشتیبانی های دولتی و دارایی های قوی که بیمه ایران دارد مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت نیست .

بیمه ایران همواره از شرکت های بیمه ای بوده که  بیشترین سهم بازار بیمه کشور را داشته است. توانگری مالی شرکت های بیمه که هر ساله توسط بیمه مرکزی ارائه می شود بیانگر توانایی این شرکت ها در باز پرداخت خسارت ها و پرداخت وعده ها می باشد. رتبه ۴ در توانگری مالی برای شرکت بیمه ایران کارت زردی بود که به شرکت بیمه ایران به عنوان بزرگترین شرکت بیمه ای داده شد. شرکت هایی که در رتبه چهار توانگری قرار دارند، علاوه بر بهتر کردن وضع مالی و افزایش سرمایه، ملزم به کاهش صدور بیمه نامه، عدم ارائه پاداش به مدیران و خودداری از سرمایه گذاری در بخش‌های کم بازده هستند. در واقع بیمه ایران در کسب رتبه توانگری مالی که توصیه می‌شود بیمه‌گذاران در انتخاب شرکت بیمه‌گر به آن توجه کنند تا بیمه نامه های خود را از شرکت بیمه ای که  در رتبه یک پله مانده به آخر قرار گرفته تهیه ننمایند.

 

 

 

 

.

  • توسط: -
  • ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
  • اخبار

-

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *