داغ ترین خبر:

ورود / عضویت

BimeClick

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

هر ساله با آغاز سال جدید میزان دیات برای همان سال اعلام می شود، میزان دیه ها هر ساله توسط قوه قضائیه به تصویب می رسد و برای اجرا  به همه سازمان ها اعلام می شود. در بیمه شخص ثالث پرداخت خسارات جانی از روی همین دیه ها مشخص می شود، خسارت دیه با توجه به ماه های عادی و حرام و سقف خسارت قابل جبران در بیمه ثالث پرداخت می شود.

ماه های حرام کدامند:
ماه های حرام در سال قمری تعریف شده اند و این ماه ها به ترتیب عبارتند از رجب، ذی‌القعده، ذی‌الحجه و محرم. بر اساس قوانین اسلامی هر حادثه ای در یکی از این ۴ ماه اتفاق بیافتد که منجربه فوت شود پرداخت خسارت بر اساس دیه های ماه های حرام  پرداخت می شود.

الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست؟
برای تعریف الحاقیه بیمه شخص ثالث باید بدانید که یکی از فاکتورهای مهم در حق بیمه شخص ثالث ، میزان تعهدات جانی و مالی بیمه نامه می باشد. پرداخت دیه به صورت خسارت جانی و خسارت های مالی  هر ساله افزایش چندین میلیون تومانی را دارد. هر ساله بیمه گذاران بیمه شخص ثالث با پرداخت حق بیمه همه این پوشش ها را خریداری می کند ولی با افزایش سالانه تعهدات دیات باید الحاقیه هایی برای داشتن پوشش کامل این بیمه نامه خریداری نمایند.
میزان دیات را هر ساله قوه قضائیه اعلام می کند که معمولا در هر سال جدید ما شاهد افزایش دیات بوده ایم. بیمه گذار باید این تفاوت در قیمت را بپردازد تا بتواند از همه پوشش ها استفاده نماید. همین تفاوت قیمت در واقع  الحاقیه ثالث می باشد. به عبارت دیگر الحاقیه بیمه شخص ثالث یک پیوست قانونی در جهت افزایش تعهدات شرکت های بیمه در مقابل خسارات می باشد.

الحاقیه بیمه شخص ثالث بخرید:
برای این که افزایش دیات بر روی بیمه نامه های شخص ثالث اعمال شوند، باید الحاقیه افزایش دیات دریافت نمایند. برای اعمال افزایش دیات باید دارنده بیمه شخص ثالث به نمایندگی و یا شرکت بیمه ای که این بیمه نامه را از آن خریداری نموده مراجعه کرده و درخواست صدور الحاقیه بیمه نامه را ارائه دهید. از آنجاییکه بیمه شخص ثالث یک بیمه نامه اجباری می باشد ، دریافت الحاقیه افزایش دیات نیز الزامی می باشد که اگر حادثه ای رخ داد در جبران خسارت به دردسر نیافتید. البته این نکته را بدانید که الحاقیه را باید از همان نمایندگی که بیمه نامه را تهیه کرده اید خریداری نمایید و امکان این که الحاقیه را از یک شرکت دیگری خریداری نمایید وجود ندارد.

نکته مهم: ماه های حرام در بیمه شخص ثالث که خسارت جانی را نیز پوشش می دهد دارای اهمیت است . با توجه به قانون مجازات اسلامی اگر خسارت در ماه های حرام اتفاق بیفتد ، در این ماه ها خسارت دیه پرداختی تشدید می شود بدین ترتیب که علاوه بر دیه کامل مبلغ یک سوم دیه به این مبلغ اضافه می گردد(ماده ۲۹۹ قانون مجازات اسلامی)

بطور مثال در سال ۹۵ دیه در ماه های عادی ۱۹۰ میلیون تومان است و در ماه های حرام این مبلغ با یک سوم تشدید مجازات مبلغ ۲۵۳میلیون و ۳۳۰ هزار تومان می باشد و خسارت با توجه به ماهی که اتفاق می افتد و سقف تعهد بیمه شخص ثالث  پرداخت.

 

-

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *