داغ ترین خبر:

ورود / عضویت

BimeClick

عضویت در سایت

فراموشی رمز عبور

در حکومت های اسلامی همه شهروندانی که اقلیت مذهبی دارند از همه حقوق شهروندی برخوردار هستند. اگر هم برای این گروه ها مشکلات اقتصادی و یا حقوقی پیش آید نیز بر اساس قوانین اسلامی می توانند از حقوق شهروندی خود استفاده نمایند. اگر اتفاقی در سوانح رانندگی برای اقلیت های مذهبی بیافتد که منجر به فوت و یا حتی نقص عضو آنها شود ، جبران این خسارات جانی یا همان دیه چطور جبران می شود؟

در جواب باید گفت که جبران  هر کدام از خسارت جانی ( فوت، نقص عضو و هزینه های پزشکی) که  به اقلیت های مذهبی وارد می شود، نیز همانند یک فرد مسلمان پرداخت می شود. چرا که با توجه به تایید و نظر مقام رهبری و تصویب در مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۲ در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (تبصره ماده۲۹۷ قانون مجازات های اسلامی) دیه اقلیت های مذهبی به اندازه دیه مسلمانان می باشد. دیه هر فرد مسلمان بر اساس تصمیم قوه قضاییه می باشد که هر سال  اعلام می شود تصویب می شود. میزان این دیه برای سال ۱۳۹۶ برای ماه های عادی ۲۱۰ میلیون تومان و برای ماه های حرام ۲۸۰ میلیون تومان می باشد. بنابراین در زمان خسارت بیمه شخص ثالث خسارت دیه پرداخت می گردد.
نکته این که هر ساله میزان افزایش دیاتی که اعلام شده روی بیمه نامه های ثالث از طریق الحاقیه افزایش پیدا می کند. برای دریافت الحاقیه های بیمه شخص ثالث، هر فرد دارنده این بیمه نامه باید به شرکت بیمه صادر کننده مراجعه کرده و الحاقیه افزایش دیات خود را دریافت نماید، البته برای سال ۹۶ در جهت افزایش دیات ، نیازی به دریافت الحاقیه وجود ندارد .

 

-

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *